×

کتاب‌خانه درخت دانش در همکاری با پراتهام بوکز در راستای ایجاد کتاب‌خانه‌های دیجیتال برای کودکان به 100 زبان دنیا، از روز جهانی زبان مادری بزرگداشت به عمل آورد

21 فبروری 2019، بینگالورو و کابل: پراتهام بوکز ستوری ویور (Prathambooks StoryWeaver) با ایجاد گذرگاهی به کتاب‌خانه‌های دیجیتلی داستان‌های کودک در سراسر جهان  به 100 زبان و در نتیجه برجسته ساختن کمبود کتاب برای کودکان به زبان‌های مادری شان از روز بین‌المللی زبان مادری تجلیل به عمل آورد. 
برای رسیدن به این هدف، ستوری ویور با افراد و شبکه‌های مختلف در سراسر جهان، به شمول کتاب‌خانه درخت دانش، بنای همکاری گذاشت و تحت چتر کارزار آزادی برای مطالعه 2019 به تولید کتاب‌های داستان به کودکان پرداخت.
با استفاده بهینه از فن‌آوری و ایجاد پلاتفورم رایگان، ستوری ویور توانست به تولید داستان‌های با کیفیت برای کودکان و ایجاد کتاب‌خانه‌ها برای کودکان به زبان‌های مختلف دنیا بپردازد. این کتاب‌ها که دارای مجوز رایگان اند به زبان‌های قبایل هند، مثل کورکو و پاوری؛ زبان‌های نسبتاً ناشناخته مثل بوندلخاندی و سورج‌پوری و زبان‌های جهانی کمتر پرداخته شده مثل، چینیانجا و باسا جاوا به رشته تحریر درآمده اند. طی این کارزار کتاب‌خانه درخت دانش توانست در حدود 70 جلد کتاب به زبان‌های فارسی و پشتو برای کودکان افغانستان تولید کند. 
در گزارش نظارت آموزش جهانی یونسکو آمده است که 40 درصد از مردم جهان به آموزش به زبانی که با آن صحبت می‌کنند، دسترسی ندارند. از این رو تولید کتاب به زبان‌های مختلف دنیا، این زمینه را فراهم می‌سازد تا بیشتر از 2 میلیارد انسان در سراسر جهان بتوانند به زبان مادری خود به مطالعه بپردازند.
همکاران ستوری ویور، مثل کتابخانه افریقا و انجمن‌ها و نهادهای معلوماتی، این کتاب‌خانه‌ها را باعث ایجاد سواد و تقویت هویت فرهنگی افریقا می‌دانند. داکتر کیم اووگوی Dr. Nkem Osuigw، رییس انکشاف ظرفیت انسانی و آموزش افریقا می‌گوید:" این کتاب‌ها دانشی را که کودکان افریقا به آن نیاز دارند، مثل ایجاد رابطه، صداقت، بخشش، احترام و عشق به سایر انسان‌ها به آن‌ها می‌آموزاند. در این کتاب‌ها هم از عشق به طبیعت سخن زده می‌شود هم از هنر و صنایع دستی. کتاب‌هایی که در پلاتفورم ستوری ویور مرا مجذوب خود ساخته است، کتاب‌هایی اند که ظرفیت ایجاد کنجکاوی در مورد ساینس، اختراعات، محاسبات و پدیده‌های طبیعی را در کودکان دارند."
کتاب‌خانه درخت دانش مجموعه‌یی از منابع باز آموزشی در افغانستان است که زمینه دسترسی به منابع آموزشی با کیفیت و مطابق به نیاز محلی را فراهم ساخته و به معلمان در استفاده، انطباق و همچنان ایجاد و شریک ساختن منابع تولیدی خود شان کمک می‌کند. کتاب‌خانه درخت دانش با ستوری ویور در ترجمه داستان‌های کودکان به زبان‌های فارسی دری و پشتو همکاری کرده است. لارین اوتس یکی از مسوولین کتاب‌خانه درخت دانش می‌گوید: " افغانستان دارای میراث زبانی غنی است که از گنجینه بزرگ ادبی در دو زبان رسمی گرفته تا تنوع زبان‌های متعدد اقلیت را در بر می‌گیرد. ما برای برابر ساختن زمینه برای هر کودک که دسترسی به کتاب زبان مادری خودش داشته باشد، راه درازی در پیش داریم، اما این یک آغاز است. شرکت در کارزار آزادی برای مطالعه و  ده‌ها کتابی که ترجمه کردیم، برای ما انگیزه داده است تا کتاب‌های بیشتری برای کودکان در سراسر افغانستان تولید کنیم."
همکاران ستوری ویور، مثل بنیاد اندیا آزاد (Azad India Foundation) از نبود کتاب به زبان سورجا پوری، با آن که 1.2 میلیون انسان در بیهار، بنگال غربی، آسام و بنگله‌دیش به آن سخن می‌گویند، ناراحتی خود را ابراز می‌کند. یومان حسین، رییس این بنیاد می‌گوید: "کودکانی را که ما در مراکز آموزشی می‌بینیم، هیچگاهی کتابی را به زبان مادری خود در دست نگرفته اند. حتی معلمین ما کتابی را به زبان سورجاپوری نخوانده اند. "
سوزان سنگ رییس پراتهام بوکز می‌گوید: " با در نظر داشت این که 40 درصد از نفوس دنیا به مواد آموزشی به زبان مادری خود دسترسی ندارند، نبود تنوع زبانی در کتاب‌های کودکان، نگرانی بزرگی است. این نگرانی ستوری ویور را بر آن داشت تا نابرابری در مواد نوشتاری برای کودکان را با تولید کتاب‌های رایگان و دیجیتالی داستان برای کودکان مورد توجه قرار بدهد." پوروی شاه، مسوول بخش ابتکارات دیجیتالی پراتهام بوکز می‌گوید: "کازار آزادی برای مطالعه ما را قادر ساخت تا با نهادها و افرادی که تعهد یک سان با ما در تولید منابع نوشتاری با کیفیت به زبان‌های مختلف مادری برای کودکان دارند، همکاری داشته باشیم."
***

نهادهای همکار

African Library and Information Associations and Institutions (AfLIA): Igbo, Hausa, Fante, Ewe, Yoruba, Kikuyu, Luganda and Swahili
Azad India Foundation: Surjapuri
Darakht-e Danesh Library: Pashto, Farsi
Little Readers' Nook: Kutchi Bilinguals
North East Educational Trust: Assamese and Bodo
SNS Foundation: Marwari
Suchana Uttor Chandipur Community Society: Santali, Kora, Bilinguals
REHMA: Urdu and Urdu bilinguals
Right to Play: Urdu, Kinyarwanda, Asante Twi
Unnati Institute for Social and Educational Change: Korku


قهرمانان ترجمه:


Agnes N.S. Nyendwa: Chinyanja
Amit Dudave: Pawari
Ana Jovic: Serbian
Ankit Dwivedi: Bundelkhandi
Kaye Suscang: Filipino
Maharani Aulia, BE Priyanti: Basa Jawa (Javanese)
Melchiade Ntibazonkiza: Kirundi
Nguyen Dac Thai Hang: Vietnamese
Priya Bhakthan: Sanskrit
 

***
در باره ستوری ویور StoryWeaver


ستوری ویور (www.storyweaver.org.in) یک پلاتفورم دیجیتالی دارای منابع باز است که کتاب‌ها برای کودکان پراتهام بوکز را که به زبان‌های مختلف تولید شده اند را در معرض استفاده قرار می‌دهد. در پلاتفورم ستوری ویور، استفاده‌کننده‌گان می‌توانند کتاب بخوانند، کتاب تولید کنند، کتاب ترجمه کنند، کتاب بارگذاری کنند و بالاخره کتاب را با دیگران شریک سازند. با ایجاد یک چهارچوب همکاری‌گرایانه، جایی که تولید کننده‌گان و استفاده کننده‌گان می‌توانند با یک دیگر تعامل کنند، ستوری ویور تلاش داشته است تا به چالش بزرگ کمبود کتاب برای کودکان رسیده‌گی کند. ستوری ویور در سال 2015 با 800 کتاب به 24 زبان ایجاد شد. امروز، این پلاتفورم بیشتر از 11500 کتاب را به 145 زبان مختلف به کودکان سراسر دنیا عرضه می‌دارد.

در باره پراتهام بوکز 


پراتهام بوکز www.prathambooks.org)) یک موسسه غیرانتفاعی نشراتی کتاب کودکان است که در سال 2004، با هدف "یک کتاب در دست هر کودک" ایجاد گردیده است. هدف اساسی این موسسه را نشر کتاب‌های با کیفیت و ارزان داستان به زبان‌های مختلف برای برابر سازی زمینه مطالعه برای کودکان تشکیل می‌دهد. از زمان تاسیس، پراتهام بوکز 3000 کتاب به 21 زبان رایج در هندوستان به نشر رسانیده است.

کتاب‌خانه درخت دانش


کتاب‌خانه درخت دانش به هدف ارایه مواد آموزشی باز و رایگان به افغانستان بنا نهاده شده است. این کتاب‌خانه دارای منابع باز آموزشی (Open Education Resource) برای معلمین، دانشجویان و هر کسی که علاقمند مطالعه بیشتر در یک مضمون مشخص باشد، می‌باشد.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کتاب‌خانه درخت دانش، روی لینک زیر کلیک کنید:
 www.darakhtdanesh.org or www.ddl.af